АКАДЕМІЯ АДВОКАТУРИ УКРАЇНИ


Як працювати з курсом?

Якщо ви раніше ніколи не мали справи із системами дистанційного навчання, можливо спочатку ви будете дещо ошелешені розмаїттям посилань, кнопочок, іконок й інших подібних речей. Хай вас це не турбує. Повірте, всі представлені на цьому сайті дистанційні курси наскільки логічно структуровані, а елементи управління настільки інтуїтивно зрозумілі, що вже через кілька сеансів роботи з курсом ви будете почувати себе цілком комфортно.

Але для того, щоби процес адаптації до електронного навчального середовища пройшов максимально швидко і ваша робота з системою була вже з перших кроків комфортною та ефективною, слід уважно ознайомитись з основними принципами побудови курсів, розуміти логіку взаємодії різних елементів та модулів, навчитися користуватися інструментами управління процесом навчання.

Одним з основних понять системи дистанційного навчання є Курс. Дистанційний курс – це форма організації процесу дистанційного навчання певного тематичного спрямування. Курс складається з навчальних модулів, які у свою чергу містять у собі різноманітні елементи та ресурси – навчальні матеріали у текстовій формі («конспекти»), відеолекції, коментарі експертів, посилання на зовнішні інформаційні ресурси тощо. Кожний модуль також включає у себе засоби контролю знань – тести або контрольні роботи (есе). Як правило, система налаштовується таким чином, що перейти до наступної теми (модулю) неможливо, доки ви не пройдете попередній модуль і не виконаєте (успішно!) пропоновані завдання.

Залежно від налаштувань, Курс може, крім іншого, слугувати ще й зручним середовищем професійного спілкування для кола зацікавлених людей – учасників (слухачів) у рамках певної тематики, оскільки надає доступ до кількох сервісів зі світу Web 2.0 – блогів, форумів, новинних стрічок RSS тощо.

Кожен курс має повну і скорочену назву. Це зроблено для зручності відображення на обмеженому просторі комп’ютерного монітору. Отже, наприклад, «Актуальні питання земельних відносин в Україні в адвокатській практиці» і «Земельні відносини» – це один і той самий курс:

Усі курси розподіляються за категоріями. Назви категорій є гіперпосиланнями, при переході за якими ви зможете побачити список курсів тільки обраної категорії з розширеною інформацією про кожен курс. Вона може включати список викладачів (розробників) курсу, його опис тощо. Наразі всі курси, доступні адвокатам, розташовуються в категорії "Підвищення кваліфікації адвокатів» (цифра позаду назви категорії означає кількість курсів, що належать до цієї категорії).

Перейти до переліку курсів  та категорій ви завжди можете, натиснувши на назві сайту (Академія адвокатури…). Слід мати на увазі, що слово «Додому» у блоці «Навігація» або у горизонтальній панелі, де відображується ваше місцезнаходження у структурі сайту (так зв. «хлібні крихти»), не завжди веде до цього переліку. Це пояснюється тим, що шлях «Додому» будується системою відносно місця, де ви в даний момент знаходитесь: якщо ви перебуваєте усередині якогось курсу, то «Додому» означатиме початок цього курсу, а не початкову сторінку всього сайту.

Повноцінна робота з системою передбачає обов'язкове створення облікового запису. Ця процедура називається «Підписка на курс» (докладніше див. у відповідному розділі). Але залежно від налаштувань кожного курсу доступ до нього може бути розширений або обмежений, про що інформують наступні іконки:

 • така іконка    означає, що налаштування курсу дозволяють гостьовий доступ, тобто ви можете переглядати матеріали курсу без входу в систему під зареєстрованим обліковим записом, а лише натиснувши кнопку «Увійти як гість» на сторінці авторизації;
 • а ось така іконка    означає, що для доступу до курсу необхідно ввести кодове слово гостя (гостьовий пароль). Такий режим гостьового доступу призначений для технічних потреб і користувачам не надається.
 • Якщо ж під описом курсу немає жодної іконки – для роботи з курсом необхідно на нього підписатись (як це зробити – див. у відповідному розділі).
 • Нарешті, якщо певний курс позначено логотипом «Акредитовано ВККА» (див. нижче) – це означає, що даний курс акредитовано Вищою кваліфікаційною комісією адвокатури при КМ України (докладніше про це – див. у відповідному розділі).

 


Аутентифікація

Після того, як ви підпишетесь на певний курс і отримаєте логін і пароль доступу (як це зробити – див. у цьому розділі), можете розпочинати роботу з обраним курсом.

Згодом ви можете змінити свій пароль, але пам’ятайте: ваш новий пароль повинен містити як мінімум 8 символів, як мінімум 1 цифру, як мінімум 1 літеру у нижньому регістрі, як мінімум 1 літеру у верхньому регістрі, як мінімум 1 символ, що не є літерою чи цифрою (дефіс, підкреслювання, плюс, дужка тощо). Наприклад: abcXyz_1 (не повторювати!!). При цьому слід розуміти, що очевидні паролі на кшталт Lawyer_2011, Lapka8-), Sveta-kot1k чи, скажімо, Xaker=666 не становлять серйозної проблеми для сучасних програм мережевого шпигунства. Якщо ви, як переважна більшість адвокатів, маєте в анамнезі параноїдальний потяг до секретності (а для адвоката це не відхилення, а норма), слід обирати пароль, що містить випадкові символи.

Побудувати надійний пароль, який легко запам’ятати, але майже неможливо зламати, можна, наприклад, так: оберіть якійсь вірш або цитату, від кожного слова візьміть першу літеру (зберігаючи регістр) і додайте якусь відому дату або номер.

Ось два приклади:

1

Беремо «У Лукоморья дуб зеленый»

Отримуємо ULdz

Додаємо (+) рік народження Пушкіна

В підсумку маємо: ULdz+1799 (не повторювати!!).

2

У Кримінальному кодексі України є стаття, яка добре відома всім адвокатам, хоча вона й не застосовується. Це стаття 397 «Втручання в діяльність захисника чи представника особи». З її назви та номеру дістаємо такий нездоланний 88-бітний пароль: Vvdzcpo#397 (не повторювати!!).

 

Якщо дати народження російських письменників чи нумерація статей КК видаються вам занадто складними для запам'ятовування — вигадайте власний варіант мнемонічного правила.

 


Структура курсу

 

Усі курси мають структуру, яка нагадує структуру навчальної дисципліни в традиційному розумінні: це «Тематичний план курсу». Типовий інтерфейс курсу, тобто його зовнішній вигляд, представлений на малюнку (показано перші два модулі, решта – згорнуті):

 

Для детального перегляду збільшуйте, зменшуйте та пересувайте зображення, користуючись елементами управління і панеллю навігації у верхньому лівому куті, або за допомогою мишки: подвійний клік збільшить зображення, а натиснувши й утримуючи ліву кнопку, можна пересувати зображення у довільному напрямку

 

Кожен курс складається з блоків, розміщених в лівій і правій колонці, і основного змісту (модулів), що знаходиться в центрі сторінки. Блоки містять інструменти, які збільшують функціональність, інтуїтивність і простоту використання системи.

Блоки генеруються системою динамічно, тому їх конкретний склад і зміст залежить від того, у якій структурній частині ви перебуваєте. Наприклад, якщо ви увійшли у який-небудь курс, блок «Налаштування» міститиме посилання на сторінку з вашими оцінками за виконані контрольні завдання курсу; якщо ж ви перебуваєте поза межами курсу, у цьому блоці буде лише посилання на сторінку налаштувань вашого профілю.

В курсі зазвичай представлені наступні блоки:

 • блок «Навігація» містить ієрархічну структуру розділів / підрозділів (меню / підменю), які є найбільш вживаними при роботі з системою. Це пряме посилання на вашу домашню сторінку;
 • Розділ «Мої курси» містить перелік усіх доступних вам курсів (тобто тих курсів, на які ви підписались), полегшуючи тим самим навігацію між ними, а також між модулями в межах кожного курсу. Розгорнувши цей розділ (натиснувши на трикутник біля його назви), ви побачите, окрім переліку модулів, ще кілька інструментів. Перейшовши по посиланню «Учасники», ви можете побачити усіх учасників цього курсу, узнати їх e-mail адреси (якщо вони дозволили їх публікацію), відправити кому-небудь з учасників особисте повідомлення, подивитися профіль, дізнатися, коли вони останній раз були на сайті або в цьому курсі;
 • блок «Календар» містить сітку поточного місяця з відзначеними на ній подіями, на які необхідно звернути увагу;
 • блок «Обмін повідомленнями» містить ваші нові особисті повідомлення і посилання «Обмін повідомленнями» для швидкого доступу до системи обміну повідомленнями;
 • блок «Останні дії» містить нові для вас повідомлення форумів, список працюючих на даний момент чатів і їх учасників, зміни в елементах курсу;
 • блок «Користувачі на сайті» містить список користувачів, що заходили в курс за останній час;
 • блок «Наступні події» містить усі актуальні для вас події за певний проміжок часу (якщо ваш викладач або ви самі запланували такі події). Це може бути, наприклад, нагадування про останній термін подачі контрольних робіт. З цього блоку ви можете Перейти до календаря. «Календар» – це корисний програмний засіб, особливо якщо ви підписані на кілька курсів: тут ви можете побачити всі заплановані події або відфільтрувати їх за курсом, групою користувачів або окремим користувачем, натискаючи відповідно на іконки із зображенням ока Global → Курс → Група → Користувач. Крім того, що особливо цікаво, ви можете експортувати календар, завантаживши на свій комп’ютер автоматично згенерований файл icalexport.ics. Це файл у форматі iCalendar, який відкривається, наприклад, програмою Outlook з пакету MS Office. Таким чином ви завжди матимете перелік всіх подій без необхідності входити до курсу чи взагалі мати Інтернет-з’єднання.

 

Цей ролик демонструє можливості управління блоками

 


Основний зміст курсу

Основний зміст курсу розбитий на модулі: нульовий модуль, що складається із загальних для усього курсу елементів, і тематичні модулі.

Нульовий модуль зазвичай містить форуми, чати курсу, загальні описи, що стосуються усього курсу в цілому. Нульовий модуль типового навчального курсу, наприклад, може містити наступні елементи:

 • форум «Оголошення» або «Головні новини і оголошення» містить теми, які автоматично розсилаються усім учасникам курсу. Додавати тему може тільки викладач курсу, обговорювати – усі учасники курсу;
 • «Загальний форум» і «Загальний чат» призначені для вільного спілкування користувачів курсу і викладачів (консультантів). Додавати і обговорювати тему можуть усі учасники курсу;
 • словники термінів і персоналій;
 • тест для визначення початкового рівня підготовки користувача. Це методично дуже важливий елемент курсу, адже він дозволяє користувачеві вже на початку виявити свої «слабкі місця», яким слід приділити більше уваги при подальшій роботі з курсом. Оцінка за цей тест у залік на йде, але не пройшовши цей тест, не можна отримати доступ до наступних навчальних ресурсів;
 • оглядова відео лекція;
 • поради, застереження тощо.

 

Див. малюнок.

Кількість і зміст тематичних модулів може сильно варіюватися залежно від курсу. Модуль в загальному випадку містить деяку кількість елементів, об'єднаних однією темою. Тематичний модуль типового навчального курсу може містити, наприклад, наступні елементи:

 • короткий опис: мета і завдання модулю, його зміст; іноді також вказівки щодо дати початку і закінчення, терміни виконання завдань тощо;

 • лекції й тести для самоконтролю;

 • тематичний тест, тренінг, контрольну роботу;

 • відео лекції;

 • нормативні акти та довідкові матеріали.

Головним навчальним елементом кожного модулю є «Лекція».

 

Шановні колеги!

Робота зі створення цього розділу Довідки ще триває. Радимо періодично заходити на цю сторінку, адже вона регулярно доповнюється й оновлюється.